CEREC Abutments
Afholdes af Nordenta
Niveau: |
Videregående |
Point: |
3,5 |
CEREC kurser - vælg mellem: • Et kursus på din egen klinik – du vælger selv dato. Ring til os på tlf. 87 68 16 11, så formidler vi kontakten.
• Et kursus i Hørning (vest) eller i Allerød (øst) – vi finder en dato. Ring til os på tlf. 87 68 16 11 og bliv skrevet på vores ”interesseliste”, så kontakter vi dig med en dato, når der er min. 8 interesserede.
Med den nye CEREC 4.2-software har du mulighed for selv at fremstille individuelle abutments, både anteriort og posteriort, som opfylder biologiske, æstetiske og funktionelle krav.
På dette kursus gennemgås hele forløbet på CEREC-maskinen fra design – milling til montering.
Du vil blive præsenteret for ideen bag CEREC-abutments og få et indblik i de mange muligheder, som den nye software giver.
Med den nye teknik, der er unik for CEREC, er det nu muligt at fremstille implantatkroner samme dag som det digitale aftryk.
Teknikken er tilgængelig for de fleste kendte implantatsystemer.

Kursusgiverne har brugt dette system de seneste år, og med de nyeste materialer (e.max CAD) giver det enestående muligheder.
Teknikken er tilgængelig for de fleste kendte implantatsystemer.
Kursusgivere ØST:
Tandlæge Jens Pilemand og tandlæge Mikkel Buchgreitz er ejere af Klinikhuset i Allerød. De har arbejdet med CEREC i over 6 år og er begge mentorer for cerecdoctors.com. De har været med til at starte Dansk Selskab for Oral CAD-CAM (DSOC) som i oktober sidste år afholdte sit første møde med deltagelse af 40 tandlæger. Tandtekniker Merete Larsen.
Kursusgiver Vest:
Tandlæge Lars Kofoed
Er uddannet ved Københavns Tandlægeskole i 1997. Lars flyttede umiddelbart herefter til sin fødeby Aalborg og overtog en part i klinikken Vesterbro 95, hvor han arbejder i et team med 3 tandlæger, 2 tandplejere og 5 klinikassistenter. Lars har arbejdet med CEREC siden 2003 og blev i 2005 certificeret CEREC-træner hos ISCD (International Society of Computerized Dentistry).
Pris kr. 2.975,-
Inkl. sandwich med øl/vand samt kaffe/the og kage (maks. 8 deltagere).
|